wtorek, 15 października 2013

Klęska Ważki

„Klęska Ważki” to kontynuacja „Imperium Czerni i Złota” pierwszego tomu cyklu „Cienie Pojętnych” Adriana Tchaikovsky'ego. Na pierwszym planie lektury znalazła się inwazja osowców na Niziny. Zaczyna się od trzęsienia ziemi a dalej jest jeszcze lepiej.

Tark, miasto mrówców będące bramą na Ziemie Pająków i Suchy Szpon został oblężony przez trzydziesto tysięczną armię Imperium Os. Mrówce mimo zdolności dzielenia się myślami nie są w stanie długo wytrzymać pod naporem przeważających sił wroga. W mieście znaleźli się agenci Stenwolda- Salma, Totho i Skrill oraz stary znajomy żukowca muszec Nero. Salma liczy na to, że wśród wrogów odnajdzie motylicę Spętany Smutek.Che, Acheaos, Scuto i Sperra wyruszają do Sarnu, by pozyskać sojuszników w walce z Imperium. W tym samym czasie Stenwold pozyskuje zwolenników w Kolegium, gdzie działa siatka szpiegowska Thalryka. A Tynisa i Tisamon wyruszają do Felyalu, miasta modliszowców.

Oprócz starych znajomych poznajemy kilka innych postaci. Ważne miejsce w fabule i pogłębieniu wiedzy czytelnika o Imperium zajmie Imperator Alvdan II, rządzący silną ręką i pragnący pozbyć się problemów w sukcesją. Nieustannie zaprzątają jego głowę intrygi dworskie i polityka. Skuteczne rozwiązanie jego problemów sugeruje mu Uctebri Sarcad pochodzący z legendarnej rasy moskitowców krwiopijca, odpowiednik wampira. Ten niepojętny mag nakłania Imperatora do zdobycia Szkatułki Cienia, dzięki której będzie mógł obdarzyć władcę nieśmiertelnością. Ważną rolę na dworze w Capitas, stolicy Imperium pełni generał Maxin z Rekefu, starający się objąć niepodzielną władzę w organizacji wywiadowczej.

Poznamy także pułkownika wojsk posiłkowych osowców (wojsk złożonych z członków podbitych przez Imperium miast) Dariandrefosa. Drefos, jak nazywają go osowcy, jest wynalazcą- to dzięki jego broniom i pomysłom Imperium osiągnęło przewagę technologiczną na licznych polach bitew. Mieszaniec to przykładny szalony naukowiec, który w imię rozwoju poświęca życia ludzkie. Uważa wojnę za motor napędowy przemian, za stan idealny dla wynalazcy.

Pozytywną postacią, która pojawia się w „Klęsce Ważki” jest tajemnicza Felise Mienn, utalentowana w szermierce i żądna zemsty na Thalryku. I to major Rekefu jest jej celem, jego ściga po całych Nizinach. Nie dość, że Felise jest mordercza to jeszcze przejawia daleko idącą niestabilność emocjonalną. Ale czy okaże się sojusznikiem czy wrogiem Stenwolda?

Skoro o Stenwoldzie mowa to żukowiec wybrał kiepski moment na przeżywanie kryzysu wieku średniego i romansowanie ze studentką. A szpiedzy różnie wychodzili na słuchaniu się zewu natury.
Najjaskrawszym elementem powieści są sceny batalistyczne. Opisy płonących budynków, walk żołnierzy dostosowujących się do sytuacji robią wrażenie. Czuć smak wojny. Obserwowanie tworzenia taktyk przez obie strony konfliktu sprawia, że czytelnikowi zżywa się z obiema armiami. Bo i tu i tu giną ludzie. Udział w bitwach nie pozostaje bez wpływu na bohaterów. Najsilniej oddziałuje na Totho i Che. Oboje widząc ogrom zniszczeń i wszechobecną śmierć czują beznadzieję sytuacji i tracą poczucie sensu ich misji, co oboje wpakuje w tarapaty. Większe kłopoty będzie miał technik, który pracując jako wynalazca dla wojska i tworząc projekt broni przekona się jaka odpowiedzialność czeka techników wojskowych. Natomiast Salma przekona się jak to jest być przywódcą grupy osób które łączy wspólny cel. I okaże się, że ważkowiec sprawdza się w tej roli.
Najlepiej wyszło autorowi opisanie oblężenia Kolegium, miasta uczonych i pokoju. Tchaikovsky pokazuje, że kiedy słabi znajdą się w sytuacji zagrożenia boleśnie się odgryzą. Pewne zwycięstwo napastników, zmienia się w przedłużającą się batalię o każdy centymetr muru. 

Mimo iż znaczną objętość zajmują bitwy i potyczki nie zabrakło miejsca na rozwijanie się intryg. Wciąż ważne są każde informacje i pozyskiwanie sojuszników. Ponadto pojawia się silny wątek magiczny, który zapewne nada epickiego rozmachu całej serii. 

W „Klęsce Ważki” jest wszystko to co było w „Imperium Czerni i Złota” tylko na zasadzie cztery razy więcej. I to się sprawdza Jeśli spodobała ci się pierwsza część czeka cię czytelniczy orgazm wielokrotny.

Ocena: 8, 67
Cykl Cienie Pojętnych
Tom II Klęska Ważki
Autor Adrian Tchaikovsky
Przełożył Andrzej Sawicki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz